آخرین مطالب

فرهنگی و هنری

پاسخ به ابهامات فرآیند صدور پروانه ساخت

مدیرکل سینمای حرفه‌ای سازمان سینمایی در پاسخ به برخی ابهامات درباره اخلال در روند برگزاری منظم شورای صدور پروانه ساخت، تأکید کرد کلیه جلسات این شورا طبق برنامه برگزار شده است.

صعود ۷۰ درصدی گیشه سینماها

سخنگوی شورای عالی اکران با اشاره به استقبال قابل توجه مخاطبان از فیلمهای اکران نوروز، از پیش بینی افزایش ۷۰ درصدی مجموع فروش سینماها تا پایان فروردین ۹۸ نسبت به فروردین ۹۷ خبر داد.

اقامت در چادرهای مسافرتی به آمار گردشگری اضافه شد

آمار سفرهای نوروزی در میان خبرهای سیل طور دیگری بیان شد آماری که از رشد سفر در ایام بحرانی بارندگی استان‌های کشور خبر می‌داد و به آن چادرهای مسافرتی نیز اضافه شد.

کسر دو مرحله‌ای مالیات از درآمد سینماگران

رییس انجمن تهیه‌کنندگان مستقل با اشاره به اخذ مالیات ۹ درصدی از دفاتر پخش، علاوه‌بر مالیات محاسبه شده در قیمت بلیت سینماها، ادامه این روند را عامل ورشکستگی سینما دانست.

رویدادهای خبرساز «سیمای ۹۷» در پنج قاب

تلویزیون در سال ۹۷ رویدادها و حواشی بسیاری را پشت‌سر گذاشت که برخی از آن‌ها را می‌توان به‌ واسطه دامنه تأثیرگذاری و بازتاب‌ها به‌صورت ویژه مورد بازخوانی و مرور قرار داد.

نوروزِ امروز و تعارضات فرهنگ عمومی در جامعه ایرانی

نوستالژیک شدن امور اکنونی، از وجهی به معنای تهی‌شدن امر کنونی از محتوای قابل دسترس برای همین زمانه است؛ واقعا نسبت فرهنگی ایرانیان امروز با نوروز در جامعه کنونی ما چیست؟

«نخستین انسان» به دنبال چیست؟

«نخستین انسان» پیش از یک فیلم دیمین چزلی که قرار بوده موسیقی جز در آن دیده شود، فیلمی است متعلق به هالیوود، فیلمی که پروپاگاندایی به نظر می‌رسد و حداقل بر لبه مرز آن حرکت می‌کند.

فرهنگ صنعتی شدن را نداریم

ایران مدرن با مفهوم «مدرنیته» بیگانه است. اگر بر این اساس اگر همه صنعت‌های به روز در جهان نیز وارد کشور شوند به دلیل عدم فرهنگ استفاده از آن، نمی‌توان جلوی تبعات منفی آنها را گرفت.

«تئاتر ۹۷» در پنج پرده

سال ۹۷ برای تئاتر ایران سالی کم‌حاشیه نبود و اتفاقات متعددی در بخش‌های مختلف آن روی داد که هر کدام بازتاب‌هایی را به همراه داشت؛ از تئاترهای لاکچری گرفته تا سامان‌دهی دستفروشان تئاتر شهر.

«ناصرالدین میرزا» را بایکوت کردند

ناصرالدین میرزا هم مانند تعداد زیادی از خانه‌های تاریخی پایتخت، در سکوت به زندگیِ در حال فروپاشی خود مشغول بود، اما قرضِ دولت به صندوق بازنشستگی او را سرگردان کرد و مسوولان صندوق بعد از سال‌ها به فکر درآمدزایی از این بنای تاریخی افتادند، فکری که هر چند، یکی دو سال بیشتر پایدار نبود، اما تنها فایده‌اش مرمتِ این بنای تاریخی بود.

تزریق امید با نمایش تلخی‌ها

۱۶ سال از برگزاری جشن تصویر سال می‌گذرد و در این سال‌ها عکاسان زیادی با عقاید و سبک‌های مختلف کارهایشان را در کنار هم روی یک دیوار گذاشته‌اند. هر سال به تعداد شرکت‌کنندگان این جشنواره عکاسی اضافه می‌شود؛ به گونه‌ای که برگزارکنندگان خواهان اختصاص فضایی بزرگتر برای نمایش آثار هستند. جشنواره امسال از سوم اسفند ماه آغاز شده و با مروری بر آثار می‌توان گفت، فضای عکس‌های امسال بیشتر برگرفته از مشکلات جامعه است؛ فضایی که شاید بتوان آن را به شرایط موجود ربط داد و البته کمتر عکسی را هم می‌توان یافت که در همین شرایط از فضایی شاد برخوردار نباشد و امید را به بیننده‌اش منتقل نکند.

ادبیات کودک و نوجوان در سالی که گذشت

جمال‌الدین اکرمی با بیان این‌که در ادبیات از لحاظ کمیت مشکل داریم و نه کیفیت می‌گوید: نویسنده‌های ما قدرت زیادی پیدا کرده‌اند زیرا تجربه‌های‌شان طی سال‌ها انباشته شده است، اما حالا که زمان بروز این تجربه‌هاست می‌بینیم صنعت چاپ اجازه نمی‌دهد

سالروز آغاز عملیات «بدر»

امروز ۲۰ اسفند ماه سالروز آغازعملیات «بدر» است؛ به همین مناسبت سرویس فرهنگ حماسه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) نگاهی به اهداف و نتایج این عملیات دارد.

از ویزاهای ۸۰ میلیونی تا بدبینی سفارتخانه‌ها به سفر ایرانی‌ها

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران با توجه به اخبار منتشر شده درباره کلاهبرداری‌ها و سوءاستفاده از مردم در سفرهای خارجی همزمان با فرا رسیدن تعطیلات نوروز، به مردم توصیه کرد: با حفظ هوشیاری نسبت به شرایط و ضوابط کشورها، برای دریافت ویزا بویژه در محدود شینگن اقدام کنند.

خود را روی آنتن تبلیغ می‌کنند تا برنده شوند!

یک دوبلور معتقد است که کاندیداهای جشنواره تلویزیونی جام‌جم در شبکه‌های اجتماعی و روی آنتن خود را تبلیغ می‌کنند و این کار برای برنده شدن جالب نیست؛ مردم اگر بخواهند نامزد مورد نظرشان را انتخاب می‌کنند.

ارزیابی گیشه‌ ۹۷

سال ۹۷ در حالی رو به اتمام است که سینمایی‌ها معتقد هستند اگر برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌های بهتر و دقیق‌تری صورت می‌گرفت با همین ظرفیت موجود، قطعا می‌توانستیم گیشه بهتری داشته باشیم.

از باندبازی تا جعل توسط سلبریتی‌ها

علیرضا لبش از رفیق‌بازی و باندبازی در جشنواره‌ها، جعل آثار توسط سلبریتی‌ها، بستن شیر بودجه فرهنگی و آن‌چه به گفته او منجر شده که امسال هیچ دستاوردی در حوزه ادبیات و طنز نداشته‌ باشیم، می‌گوید.

انسجام دفاتر سینمای جوان از بین می‌رود

سعید نجاتی معتقد است: جدا شدن دفاتر سینمای جوان از ستاد مرکزی و از یکدیگر و تبدیل شدن آن‌ها به جزیره‌های مستقل با هیات امناهای خودشان، باعث از بین رفتن انسجام و یکپارچگی دفاتر سینمای جوان خواهد شد و آرام آرام ستاد مرکزی کوچک شده و بخشی از مجموعه دیگری مانند بنیاد فارابی می‌شود.

روزهای آخر مسئولیتم در سازمان سینمایی است

ابراهیم داروغه‌زاده معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی و دبیر جشنواره فیلم فجر شب گذشته با حضور در برنامه تلویزیونی «اختیاریه» خبر از خداحافظی خود از سازمان سینمایی داد.

خردسالان صاحب تماشاخانه اختصاصی شدند

حامد زحمتکش از بازگشایی تماشاخانه تخصصی خردسالان با نام «کندو» خبر داد و عنوان کرد نمایش «مبارک و قالیچه پرنده» به‌عنوان اولین اجرای رسمی این تماشاخانه در این مکان به صحنه رفته است.

اپیزود ویژه «پایتخت» رمضانی می‌شود؟

در حالی که به نظر می‌رسد تیم تولید «پایتخت» زمان لازم برای رساندن تک قسمت ویژه نوروز ۹۸ را از دست داده‌اند، علیرضا خمسه خبر از توافق برای پخش این اپیزود ویژه در ماه رمضان داد.

وداع تلخ با سلطان خنده

مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد خشایار الوند نویسنده سریال‌های طنز تلویزیون با حضور پرشمار مردم و هنرمندان در ساختمان شماره ۲ خانه سینما برگزار شد.

آخرین اخبار

پاسخ به ابهامات فرآیند صدور پروانه ساخت

رییس مجلس شورای اسلامی به تهران بازگشت

رؤسای مجالس اتحادیه بین‌المجالس جهانی رفتار آمریکا را تقبیح کردند

رؤسای مجالس اتحادیه بین‌المجالس جهانی رفتار آمریکا را تقبیح کردند

دو ولادت برای امام حسین(ع)/ سیدالشهدا معلم آزادگی تاریخ است

صعود 70 درصدی گیشه سینماها

«ریوش» خراسان رضوی لرزید

ارز دارو تک نرخی شود

دریاچه ارومیه جان گرفت

از شکایت کی‌روش تا درگذشت چند ورزشکار

جزئیات حقوق ومزایای سال98 کارگران

اقامت در چادرهای مسافرتی به آمار گردشگری اضافه شد

پیکر غرق شده معاون اورژانس کشور در رودخانه کجور کشف شد

کشتی ایران سال 98 را طلایی آغاز کرد

کسر دو مرحله‌ای مالیات از درآمد سینماگران

آخرین وضعیت جوی و ترافیکی جاده های کشور

آمادگی دولت برای پرداخت هزینه اجاره‌بها به سیل‌زدگان لرستان

ضرری در پیوستن به توافقنامه پاریس نمی‌کنیم

1200 سیل‌زده توسط بالگردهای ارتش به مناطق امن انتقال داده شدند

برق 770 روستای لرستان وصل شد

مذاکرات پشت پرده برای انتخاب جانشین شفر

حذف ارز4200تومان پیش‌نیاز رونق تولید

اروپا و آمریکا در در اعمال فشار علیه ایران هماهنگ عمل کردند

ژنرال حفتر در اندیشه فتح طرابلس

شمارش معکوس برای راه‌اندازی بازار متشکل ارزی

رویدادهای خبرساز «سیمای 97» در پنج قاب

نوروزِ امروز و تعارضات فرهنگ عمومی در جامعه ایرانی

توسعه صادرات غیرنفتی شاه‌بیت «رونق تولید»

سقوط سنگین وال‌استریت با نگرانی از رشد اقتصاد جهان

جدی‌ترین نشانه رکورد اقتصادی قریب‌الوقوع آمریکا اتفاق افتاد