آخرین مطالب

ترول‌های فضای مجازی را بهتر بشناسیم و با آن‌ها مقابله کنیم مجله تبسم مهر

ترول‌های فضای مجازی را بهتر بشناسیم و با آن‌ها مقابله کنیم

  بزرگنمایی:

حمیرا مقدمی، پژوهشگر پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مقاله‌ای به مسائلی که منجر به خطرناک بودن ترول‌ها در جامعه می‌شود، پرداخته است. او با این یادآوری در خصوص ترول‌ها می‌گوید: شخصیت اصلی بعضی فیلم‌ها و انیمیشن‌های فانتزی، ترول‌ها یا غول‌های شرور اما بامزه‌ای را تشکیل می‌دهند که اغلب نسبت به هنجارهای عمومی و یا هر چیزی که خوشایندشان نیست اعتراض می‌کنند.


در فضای مجازی نیز ترول‌هایی وجود دارند که با شرارت‌هایشان موجب اذیت مردم می‌شوند. حقیقت آن است که ترول‌های اینترنتی نه‌تنها بامزه نیستند، بلکه گاهی بسیار منزجرکننده و خطرناک نیز هستند.


بر اساس تحقیقات صورت گرفته ترول‌ها که در بعضی متون با عنوان «قلدرها» یا «اوباش» اینترنتی یاد می‌شوند انواع مختلفی دارند و هرکدام نقش متفاوتی را در فضای اینترنتی ایفا می‌کنند.


 


** انواع ترول


اولین و مهم‌ترین آن «ترول توهین‌کننده» هستند. این ترول‌ها از همه چیز و همه کس متنفرند. کارشان توهین و ناسزا گفتن به دیگران است. به هر کاری دست می‌زنند تا با ایجاد تنش، سایرین را اذیت کنند. این نوع ترول کردن، از جدی‌ترین نوع زورگویی در فضای اینترنتی به شمار می‌آید.


«ترول‌های سمج در جر و بحث» دومین دسته از ترول‌های قابل‌تأمل هستند: این ترول‌ها دوست دارند در همه گفتگوها مشارکت داشته باشند. البته همیشه باید حق با آن‌ها باشد. پست‌هایی که می‌گذارند بسیار طولانی است. آن‌قدر بر نظراتشان پافشاری می‌کنند تا دیگران مجبور به تسلیم می‌شوند به همین دلیل، با حربه‌های مختلف، سرانجام حرفشان را به کرسی می‌نشانند.


در دسته سوم «ترول‌های ملا لغتی» جای می‌گیرند. این ترول‌ها فقط در جستجوی غلط‌های املایی و دستوری هستند تا آن غلط‌ها را به رخ دیگران بکشند. معمولاً خودشان برای مصون ماندن از هرگونه سرزنش، از غلط‌یاب‌های کامپیوتری استفاده می‌کنند.


ترول‌های دسته چهارم ترول های همیشه رنجور هستند؛ این ترول‌های متخصص واقعی در تبدیل کردن یک شوخی خیلی کوچک به مشاجره‌ای بزرگ هستند. آن‌ها همیشه نقش یک قربانی را در گروه‌ها بازی می‌کنند.


ترول‌های خودنما، عالِم نما و وراج را می‌توان در دسته پنجم ترول‌ها قرار داد: این ترول‌ها فقط خودشان حرف می‌زنند و به دیگران مجال صحبت نمی‌دهند. در مطالبی که می‌گذارند از هر دری سخن می‌گویند و اهمیتی نمی‌دهند کسی به آن‌ها توجهی می‌کند یا خیر.


رتبه ششم می‌رسد به ترول‌های بدزبان. آن‌هایی که بد زبانی مشخصه اصلی‌شان است. این ترول‌ها در پست‌های خود ناسزاهای کلامی را به‌طور مشخص تایپ می‌کنند تا توجه مخاطبان را جلب کند. در بسیاری از موارد، این نوع از ترول‌ها، بچه‌های بی‌حوصله‌ای هستند که دنبال سوژه‌ای برای سرگرم کردن خود هستند.


ترول‌های تک‌کلمه‌ای را می‌توان در دسته ترول‌های بسیار آزاردهنده قرار داد. ترول‌هایی که در پاسخ به پست‌های دیگران فقط از کلماتی مثل؛ LOL (مردم از خنده) what، K، Yes، No استفاده می‌کنند. این پست‌های تک‌کلمه‌ای زمانی خیلی آزاردهنده می‌شوند که داخل یک بحث جدی و داغ، پشت سر هم تکرار شوند.


ترول‌های مغرور و خودپسند در تمامی اظهارنظرهایشان مبالغه می‌کنند. معمولاً مسائلی را هم مطرح می‌کنند که کوچک‌ترین ارتباطی به بحث اصلی ندارد. این افراد، نشانه‌هایی از ترول‌های خودنما و عالِم‌نما هم دارند. به این دسته از ترول‌ها، ترول‌های افراطی می‌گویند.


برخی از ترول‌ها کارشان ‌عوض کردن بحث‌هایی است که اتفاق می‌افتد. آن‌ها معمولاً پست‌هایی کاملاً خارج از موضوع می‌گذارند و باعث تغییر جریان سالم گفتگو می‌شوند. اوضاع زمانی وخیم می‌شود که کسی بخواهد موضوع از مسیر خارج‌شده را مجدد به جای اول بازگرداند.


«ترول‌های هرزنامه‌پراکن ِفرصت‌طلب». این‌ها نه‌تنها فرصت‌طلب هستند که گاهی با پخش کردن هرزنامه مشکلاتی را رقم می‌زنند. این ترول‌ها بدون توجه به موضوع بحث، با سوءاستفاده از فضای ایجادشده پست‌های خود را ارسال می‌کنند تا محصول یا خدماتشان را به فروش برسانند.


 


** رفتار درست با ترول‌ها


حالا که ترول‌های مهم و دسته‌بندی‌شان را مرور کردیم. باید به این سؤال مهم پاسخ داد که چگونه با ترول‌ها رفتار کنیم؟ در این مقاله اشاره شده، پیش از آن‌که در پی پاسخ به این سؤال باشیم، بهتر است از خود بپرسیم آیا رفتار ما در فضای آنلاین شبیه به هیچ‌یک از این حالاتی که ذکر شد، نیست؟ صریح‌تر این‌که خودمان ترول هستیم یا نه؟


مثلاً ممکن است متأثر از اوضاع نابسامان اقتصادی و دیگر مشکلات، دائماً در حال غر زدن و ناله کردن در توییتر باشیم، بی آن‌که بدانیم داریم روز دیگران را هم با این پیام‌های همواره نالان، روز دیگران را هم خراب می‌کنیم. یا ممکن است طبق عادت با ایرادهای ملا لغتی زیر پست دیگران، بحث را به حاشیه برده و اجازه ندهیم پیام اصلی کلامشان منتقل شود. همچنین احتمال دارد برای دیده شدن یک پست تلگرامی آن را برای کانتکت‌های‌مان فوروارد کرده باشیم.


اگر در فضای مجازی ناخواسته رفتارمان شبیه است به این موارد؛ شما نیز ترول هستید و باید در رفتارتان در فضای مجازی تجدیدنظر و با دقت بیشتری حقوق شهروندی دیجیتال را رعایت کنید؛ اما اگر با رعایت حقوق دیگران در فضای آنلاین، خود گرفتار ترول‌ها شدیم.


در رفتار با ترول‌ها باید چند نکته مهم را در نظر بگیریم. اولین قدم نادیده گرفتنشان است. به ترول‌ها پاسخ ندهید و فقط سکوت اختیار کنید. آن‌ها سعی دارند با تحریک و عصبانی کردن، شما را در دام خود اسیر کنند. زمانی که این قدم را برداشتید بهتر است در محیط کاری یا فضایی که در آن فعالیت دارید، موضوع ترول‌ها را به مدیران سیستم گزارش دهید و آن‌ها را نسبت به رفتار و عملکرد ترول‌ها مطلع کنید.


در انتها نیز باید قدم نهایی در مواجه با ترول‌ها و هر رفتار آزاردهنده‌ای در دنیای مجازی را بردارید و آن‌ها را بلاک کنید. از کنترل‌کننده‌های موجود برای بلاک کردن ترول‌ها استفاده و با این روش حتی‌الامکان از فضای خشونت و تنش دوری کنید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

توضیحات رئیس دانشگاه درباره نشست زمین در دانشکده علوم

نقش مهم دانشگاه آزاد اسلامی در دهه پنجم انقلاب اسلامی

امشب آخرین فرصت دریافت کارت کنکور ارشد

ناگفته‌هایی از انحلال کانون کارگردانان

دوست نداشتم «عمو حامد» باشم

تلاش برای نمایش «حکایت دریا» و «جان‌دار» در نوبت دوم اکران فطر

انتشار خاطرات شفاهی یک آهنگسازِ مدیر

اعتراف ترامپ به مشکلات معیشتی مردم ایران بخاطر تحریم‌ها

تاکتیک ویلموتس بهتر از افکار کی‌روش است

دستیاران استراماچونی به ایتالیا بازگشتند

موشک ارتش یمن به فرودگاه «ابها» در جنوب عربستان اصابت کرد

ترامپ: نامه‌ای «زیبا» از رهبر کره شمالی دریافت کردم

توافق استقلال با یک مدافع میانی

مردم مقاومت می‌کنند؛ مسئولین چه؟

آزمون استخدامی قوه قضاییه به ما ارتباطی ندارد

اهل سنت ساخت بنا بر قبور را می پذیرند

استقلال اسیر جنگ قدرت و اختلافات درونی

عراقچی: تحریم امنیت منطقه را هدف گرفته است

جنگ روانی زنگنه مانع استیضاح او نمی‌شود

آخرین خبرها از گزارش پیشرفت شبکه ملی اطلاعات

یتیم نوازی در تامین نیازهای مادی خلاصه نمی شود

ترامپ، رئیس جمهوری چین را تهدید کرد

بازداشت یک عضو شورای شهر رباط کریم تایید شد

ابراز نگرانی روسیه از سقوط قیمت نفت به زیر 30 دلار

رحمانی فضلی: به نسبت کاهش قیمت ارز، کالاها باید ارزان شوند

ارزان‌ترین خانه‌ها در تهران+ جدول

آقای تاج! دست از سر "جیب دولت" بردارید

2800 متقاضی پشت نوبت «فرزندخوادگی» در تهران

کلید بازگشت آرامش به منطقه کجاست

ساشا شفر: اتهامات خطیر به نام استقلال ضربه زد

شرکت‌های دولتی پاسخگوی این سوال باشند!

آرزو حکیمی: تا آخرین لحظه برای سهمیه المپیک می جنگیم

یک وکیل دادگستری:‌ از بازرسی کل کشور و دیوان عدالت بیلان کاری بخواهید

اثربخشی داروهای ایرانی ام.اس

ترقی: مسئولان الزامات شرایط مقاومتی کشور را رعایت کنند

درمان بیخوابی بدون دارو هم ممکن است

بنادر کوچک؛ بلای جانِ تحریم‌ها

ایران - کره‌جنوبی؛ دوستانه ولی به قصد تلافی

نجات 133 باغ انجیر از زیر گِل

جاری شدن سیل در شرق اصفهان

برخورد کامیون و پراید دو کشته برجای گذاشت

40 میلیارد مترمکعب آب با سیلاب وارد خوزستان شد

سرلشکر صفوی به منطقه آزاد اروند سفر کرد

آواربرداری 1800 واحد تخریبی در سیل لرستان

وقوع سیل در دماوند

خروج کمباین از پلدختر ممنوع شد

پشت پرده منتفی شدن استیضاح وزیر ورزش

قصه پرغصه عروس تالابهای ایران

مباحث زیست محیطی در جامعه باید از ایده به رفتار تبدیل شوند

گاز شهر سی سخت به مدت 12 ساعت قطع خواهد شد