آخرین مطالب

غفلت 8 ساله از اجرای طرحی که مانع قاچاق سوخت و مهاجرت مرزنشینان است اجتماعی

غفلت 8 ساله از اجرای طرحی که مانع قاچاق سوخت و مهاجرت مرزنشینان است

  بزرگنمایی:

به گزارش  تبسم مهر به نقل از خبرگزاری تسنیم  پدیده قاچاق سوخت و به عبارت دیگر عرضه خارج از شبکه و غیرمجاز سوخت از سوی عده‌ای از سودجویان در زمان‌هایی که ترانزیت سوخت از مرز رسمی پرویزخان به سوی مسیرهای ارتباطی شهرستان قصرشیرین انجام می‌شود مدت‌ها است به چشم می‌خورد.

هیئت وزیران در جلسه مرداد ماه سال 1390 طرحی را تصویب کرد که بر مبنای آن وزارت نفت موظف شد با ایجاد جایگاه‌های عرضه سوخت در مرزها و بازارچه‌های رسمی، نسبت به فروش فرآورده‌های نفتی به ساکنان روستاهای مرزی در شعاع 20 کیلومتری مرز و با قیمت تعادلی کمتر از قیمت فروش در این مناطق مقابل اقدام کند.

کاهش پدیده قاچاق سوخت، ارتقای وضعیت معیشت ساکنان مناطق مرزی، ایجاد اشتغال و رونق و شکوفایی اقتصاد منطقه و ماندگار کردن مرزنشینان و پیشگیری از مهاجرت آن‌ها از جمله دلایل قرار دادن سهمیه سوخت صادراتی برای مرزنشینان است که استان کرمانشاه بعد از چند سال هنوز از آن بی‌بهره است.

از سال 92 این طرح در چند استان اجرا شد اما به دلایلی در استان کرمانشاه اجرایی نشده و اخیراً سهمیه‌ای برای استان در نظر گرفته شده است که نسبت به سهمیه مصوب بسیار کمتر و با قیمت بالاتری است و این شرایط برای مرزنشینان استان اصلا صرفه اقتصادی ندارد و این در حالی است که این خانوارها در دوران دفاع مقدس و اکنون نیز مرزدار این کشور بوده‌اند.

تعیین قیمت 3600 تومانی هر لیتر سوخت برای مرزنشینان کرمانشاهی صرفه اقتصادی ندارد

دبیر اتاق تعاون استان کرمانشاه در این رابطه گفت: براساس تصویب هیئت وزیران مقرر شد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و شرکت پخش فراورده‌های نفتی به عنوان مرجع و متولی طرح صادرات سوخت توسط مرزنشینان در سطح چهار استان مرزی شامل کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان باشند.

غفار محمدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه این طرح شامل مرزنشینانی است که در فاصله 20 کیلومتری از مرز قرار دارند، عنوان کرد: درآمد حاصل از فروش مواد سوختی توسط مرزنشینان نیز براساس دستورالعمل ابلاغیه، تحت نظارت کمیته‌های نظارتی به حساب بانکی سرپرست خانوارها واریز می‌شود.

محمدی گفت: به دنبال پیگیری‌های انجام شده از طریق مدیریت استان و دستگاه‌های مربوطه هفته گذشته مصوبه کارگروهی در وزارت نفت اعلام شد که براساس آن هر لیتر سوخت به قیمت 3600 تومان به مرزنشینان استان کرمانشاه عرضه می‌شود در حالی که این مبلغ در برخی از شهرستان‌ها همچون سیستان و بلوچستان 2600 تومان است.

وی با بیان اینکه این قیمت برای شهرستان‌های مرزی استان کرمانشاه مقرون به صرفه نیست، افزود: با توجه به عوارض 16 درصدی ارزش افزوده و هزینه حمل به خارج از کشور هزینه هر لیتر برای مرزنشین بیش از 5000 تومان است و با توجه به نوسانات ارز در این زمینه سودی عاید مردم مرزنشین زلزله‌زده شهرستان‌های مرزی نمی‌شود.

محمدی بیان کرد: کارگروه‌های استانی با اختیارات تعیین شده می‌توانند با توجه به شرایط و نوسانات نرخ ارز، بعد مسافت و افزایش هزینه‌های حمل و نقل تخفیف ویژه‌ای برای سوخت تعیین کنند یا نامه‌ای از طریق مدیریت استان به کارگروه مرکزی وزارت نفت مبنی بر کاهش قیمت ابلاغ شود.

دبیر اتاق تعاون استان کرمانشاه گفت: با کاهش قیمت سوخت برای مرزنشینان در این موقعیت حساس که مردم زلزله‌زده از نظر روحی و روانی تحت فشار هستند سود بیشتری عاید آن‌ها می‌شود و التیامی برای سرپرست خانوارهای مرزی است.

سهمیه صادرات سوخت برای مرزنشینان استان کرمانشاه اجرایی نشده است

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: وزیر نفت هر چه سریعتر علت عدم اجرای مصوبه هیئت دولت برای اختصاص سهمیه صادرات سوخت به مرزنشینان کرمانشاه را پاسخ دهد.

احمد صفری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به تصویب طرحی در رابطه با سهمیه صادرات سوخت شهرهای مرزنشین اظهار داشت: هیئت وزیران در جلسه مرداد ماه سال 1390 طرحی را تصویب کرد که بر مبنای آن وزارت نفت موظف شد با ایجاد جایگاه‌های عرضه سوخت در مرزها و بازارچه‌های رسمی، نسبت به فروش فرآورده‌های نفتی به ساکنان روستاهای مرزی در شعاع 20 کیلومتری مرز و با قیمت تعادلی کمتر از قیمت فروش در استان‌های مرزی کشور مقابل اقدام کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: مسئولان معتقد بودند که اعطای مجوز صادرات رسمی سوخت به مرزنشینان، سبب کاهش قاچاق فرآورده‌های نفتی از کشور و جلوگیری از مهاجرت مرزنشینان می‌شود.

وی با بیان اینکه اما مرزنشینان استان کرمانشاه تاکنون از این طرح بی‌بهره مانده‌اند عنوان کرد: اکنون نیز بعد از مدت‌ها براساس مصوبه‌ای با قیمتی بالا و به دور از انصاف برای این استان محروم در نظر گرفته شده است.

صفری افزود: براساس تصویب هیئت وزیران مقرر شد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و شرکت پخش فراورده‌های نفتی به عنوان مرجع و متولی طرح صادرات سوخت توسط مرزنشینان در سطح چهار استان مرزی شامل کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان باشند.

وی بیان کرد: درآمد حاصل از فروش مواد سوختی توسط مرزنشینان نیز براساس دستورالعمل ابلاغیه، تحت نظارت کمیته‌های نظارتی به حساب بانکی سرپرست خانوارها واریز می‌شود.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قیمت کنونی برای شهرستاهای مرزی استان کرمانشاه مقرون به صرفه نیست افزود: با توجه به نوسانات ارز در این زمینه سودی عاید مردم مرزنشین زلزله‌زده شهرستاهای مرزی استان کرمانشاه نمی‌شود.

وی افزود: طی چهار سالی که از اجرای این طرح می‌گذرد، به دلیل سوتدبیر دستگاه‌های مربوطه و دولتی، این طرح در کرمانشاه بر خلاف سه استان دیگر اجرا نشده است.

صفری با بیان اینکه با وجود رتبه نخست بیکاری استان کرمانشاه در کشور و با وجود 360 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق تاکنون این طرح اجرایی نشده است گفت: این موضوع هر چه سریعتر باید از سوی وزارت کشور، استانداری و مسئولان مربوطه رسیدگی شود.

وی اظهار کرد: هر چند این سهمیه سوخت مبلغ ناچیزی است و به هر خانوار حدود 100هزار تومان تعلق می‌گیرد اما همین مبلغ را هم تاکنون مرزنشینان دریافت نکرده‌اند.

 25 هزار نفر از جمعیت قصرشیرین از سهمیه سوخت صادراتی برخوردار می‌شوند

فرماندار قصرشیرین با اشاره به اینکه لیست خانوارهای در شعاع 20 کیلومتری مرز تحویل شده است اظهار داشت: 25 هزار نفر جمعیت در شهر و روستای شهرستان قصرشیرین مشمول این طرح شده‌اند.

مرادعلی تاتار در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، عنوان کرد: این طرح هنوز در استان کرمانشاه اجرا نشده است و درباره زمان اجرا نیز به ما اطلاع داده نشده است.   

وجود بیکاری و نبود درآمد برای مرزنشینان، پایین بودن قیمت سوخت در ایران نسبت به کشورهای همسایه و بسیاری عوامل دیگر سبب قاچاق سوخت به عنوان یک محصول استراتژیک از مرزهای استان شده است و به همین موضوع اجرای طرح تخصیص سوخت مرزنشینان برای استان کرمانشاه را ضرورت می‌بخشد.

120 هزار خانواده در شهرستان‌های مرکزی استان کارت مرزنشینی دارند که از این تعداد به حدود 30 تا 35 هزار خانوار سهمیه صادرات سوخت تعلق می‌گیرد بنابراین بی‌توجهی به سهمیه سوخت این خانوارها که اکنون درگیر زلزله هستند در حالی که تعدادی از استان‌ها از این طرح استفاده می‌کنند ظلمی آشکار در حق مردم محروم استان کرمانشاه است.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

پیدا و پنهان حضور آمریکا و غرب در جنگ علیه یمن

بلندپروازی عارف کار دست مطهری داد/فریادها برای لاریجانی؛«شیر است»

با صدور اطلاعیه‌ای؛ وزارت اطلاعات وجود دستگاه کارت‌خوان در دفتر «زنگنه» را تائید کرد

تقدیرما درشب قدر چگونه رقم می خورد؟/ فرصتی برای دستیابی به خویشتن

جزئیات اعزام زائران لرستانی به حج تمتع

مسکو: افزایش غنی سازی ایران نقض برجام نیست

«صلح اقتصادی» خواب شومی که تعبیر نخواهدشد

افشین قطبی از فولاد جدا شد

فراخوان مقاله برای نشریه «ترجمان پژوهشهای ارتباطی»

جلسه علنی آغاز شد

آموزش صنایع دستی به 6500 نفر در استان کرمان

دروغ ریاض درباره هدف قرار گرفتن مکه

موضع خصمانه وزیر دفاع انگلیس علیه ایران

جزئیات حکم حسین هدایتی

صدور حکم برای دو جاسوس آمریکایی و سعودی

تحریف گزارش حمله شیمیایی در سوریه

منافع فردی مانع ساماندهی صداوسیما است

آغاز روند جدید توزیع کاغذ مطبوعات

آقای وزیر؛ سال عوض شده و موفقیت‌های ورزش برعکس

اشتغال فارغ‌التحصیلان از برنامه جا ماند

از رسالت نسل «فردوسی»، تا نفی ایدئولوژی توسط «شاعران ایدئولوژیک»!

سهمگینی یک انتخاب تاریخی‏/آینده‬ تمدن ایران در سال98 رقم می‌خورد؟

بازی شطرنج فواید زیادی برای تقویت مغز دارد

افزایش جهانی نرخ ابتلا به سرطان روده در بین جوانان

افزایش نرخ خودکشی در بین نوجوانان آمریکایی

افزایش نرخ خودکشی در بین نوجوانان آمریکایی

بروز حملات قلبی صبحگاهی شدیدتر است

مصرف نوشابه و آبمیوه موجب افزایش ریسک مرگ زودهنگام می شود

شرط مثبت شدن رشد جمعیت کشور/سهم فرزند آوری زوجین نابارور

تشریح جزئیات افزایش حقوق دهیاران استان بوشهر در سال جاری

یمنی ها چند پایگاه نظامی عربستان را تصرف کردند

رییس شورای رقابت: دولت باید سهام خود را در خودروسازی واگذار کند

لفاظی دوباره ترامپ علیه ایران

طرح ویژه امنیتی راهپیمایی روز قدس در زنجا ن اجرا می شود

56برنامه فرهنگی، هنری و قرآنی توسط ارشاد زنجان برگزار می شود

اعزام تیم ملی تنیس روی میز به چین و تایلند منتفی شد

زمان اعلام لیست نهایی بازیکنان پرسپولیس مشخص شد

استقلال - العین تشریفاتی اما حیثیتی/ خداحافظی ژاوی برابر پرسپولیس

بیش از 11 درصد از تولید ناخالص ملی صرف مبارزه با مواد مخدر می‌شود

تاج: ویلموتس چند روز پس از قرارداد وارد تهران می‌شود/ سرمربی امید ایرانی است

با حکم دبیر شورا؛ دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی منصوب شد

وزیر ارتباطات: فایروال بومی روی سیستم‌های کنترل صنعتی کشور نصب شد

برای جلوگیری از حملات سایبری؛ سپر امنیتی شبکه ملی اطلاعات رونمایی شد

کواکبیان در تذکری: طرح اصلاح قانون انتخابات باید قبل از 16 خرداد نهایی شود

سوال از ظریف اعلام وصول شد

مجمع عمومی «امید» درباره انتخابات هیئت رئیسه مجلس تصمیم می‌گیرد

فراخوان کانون‌های مساجد استان فارس برای ثبت اعضا در سامانه «سجا»

غفلت از سرمایه‌های اجتماعی و فرهنگی/بانکها نگاه بسته نداشته باشند

در اجرای مصوبه سال 96 مجلس مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی تشکیل شد

انتقاد خودروسازان به خرید فولاد از بورس کالا