آخرین مطالب

روایت مداح پیشکسوت از ماجرای پخش اعلامیه‌های امام(ره) در هیئت‌‌‌های مذهبی فرهنگی و هنری

روایت مداح پیشکسوت از ماجرای پخش اعلامیه‌های امام(ره) در هیئت‌‌‌های مذهبی

  بزرگنمایی:

تبسم مهر - یدالله بهتاش با اشاره به نقش هیئت‌ها در جریان پیروزی انقلاب گفت: در دورانی که رسانه‌ها اعم از رادیو، تلویزیون، روزنامه و غیره در اختیار رژیم پهلوی بود، واقعاً مداحان و هیئت‌های مذهبی کار رسانه‌ای می‌کردند.

- اخبار فرهنگی -
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا ، در آستانه چهل‌سالگی پیروزی انقلاب اسلامی، آنچه که ضرورت بررسی و تبیین آن بیش از پیش احساس می‌شود، عوامل مؤثر در پیروزی این خیزش بزرگ است. شکی نیست که در جامعه‌ای که بنیان‌های آن بر باورها و آموزه‌های دینی استوار است، هیئت‌های مذهبی عملکرد و رسالتی فراتر از نقش صرفاً مذهبی می‌یابند. یدالله بهتاش مداح پیشکسوت کشورمان در گفتگو با تسنیم از نقش هیئت‌های مذهبی در شکل‌گیری انقلاب و تداوم آن در چهل سال گذشته سخن می‌گوید.
هیئت‌ها در جریان انقلاب نقش رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی داشتند
* جناب آقای بهتاش، این باور وجود دارد که انقلاب اسلامی، خاستگاهی دینی داشت و بی‌شک محافل مذهبی، مساجد، تکایا و حسینیه‌ها عناصر مؤثری در جریان پیروزی انقلاب اسلامی قلمداد می‌شدند. به‌عنوان سؤال اول آیا می‌توان گفت که انقلاب ایران ریشه در هیئت‌های مذهبی دارد؟
در جریان پیروزی انقلاب اسلامی، هیئت‌ها نقش رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی داشتند. در دورانی که رسانه‌ها اعم از رادیو، تلویزیون، روزنامه و غیره در اختیار رژیم پهلوی بود، واقعاً مداحان و هیئت‌های مذهبی کار رسانه‌ای می‌کردند. اعلامیه‌ها به‌صورت پنهانی در هیئت‌ها پخش می‌شد. پیش از انقلاب، تحول اساسی در حوزه شعر، شاعری و وعظ به‌وجود آمد. پیش از آن فقط مصائب اهل‌بیت(ع) در جلسات مطرح می‌شد امّا در مقاطعی به تبیین خیانت‌ها و ظلم‌های رژیم پهلوی پرداخته شد. شعرا می‌آمدند و متناسب با احوالات آن موقع، اشعاری را با استفاده از فن‌های ادبی و با الفاظ مشترک علیه رژیم پهلوی می‌سرودند، مثلاً از نام یزید برای حاکم خائن به‌کار می‌بردند و منظورشان را با استفاده از الفاظ به شاه پهلوی نسبت می‌دادند.
من به‌یاد دارم در آن دوران در محله مجیدیه تهران سکونت داشتیم، محله مجیدیه مسیحی‌نشین‌ بود. شب‌ها به پشت‌بام‌ها می‌رفتیم و شعار الله‌اکبر می‌گفتیم و سپس به خیابان‌ها می‌آمدیم و راهپیمایی می‌کردیم. از جمله شعارهایی که فریاد می‌زدیم این بود: "برادر مسیحی، رهبر ما خمینی(ره) است؛ سلام می‌رساند". آنها نیز می‌آمدند و به ما می‌پیوستند یا درِ خانه خود را باز می‌گذاشتند و انقلابیون را برای خلاصی از دست مأموران رژیم به منازل خود راه می‌دادند. خود این شعارها مردم را همراه و همسو می‌کرد. خاطرم هست دسته راهپیمایی بزرگی با هدایت شهید مفتح در خیابان سهروردی تشکیل شد و مردم شعار‌گویان در خیابان حرکت می‌کردند، گروهی از عوامل گارد ارتش که در خیابان مستقر شده بودند، با شنیدن این شعرها و شعارهایی همچون "برادر ارتشی، چرا برادر کشی؟" منقلب می‌شدند و گاهی اشک می‌ریختند. بسیاری از این شعارها در هیئت‌ها سروده می‌شد و مداحان بودند که شعارها را بین مردم بلند فریاد می‌زدند و تکرار می‌کردند.

هیئت‌ها و مداحان واقعاً در جریان انقلاب تأثیرگذار بودند و پس از انقلاب نیز مساجد و هیئت‌ها به پایگاه مردمی تبدیل شدند. همان زمان هم زمزمه‌هایی به‌وجود آمده بود که پس از پیروزی انقلاب، بساط روضه و اشک برچیده خواهد شد که امام(ره) با درایت و بصیرت خود تأکید داشت تا روضه‌ها باید به‌سبک قدیم برپا شود، حتی زمانی که جنگ تحمیلی شروع شد، زمزمه‌هایی از گوشه و کنار به گوش می‌رسید که پول هیئت‌ها در جنگ هزینه و برای رزمندگان ارسال شود که حضرت امام(ره) مجدداً فرموده بودند که این مجالس رها نشود. با تأکید رهبر کبیر انقلاب، معلوم می‌شود که این هیئت‌ها بودند که جبهه و جنگ را می‌ساخت و همین هیئت است که رزمندگان را پشتیبانی می‌کرد. امروز نیز این صحبت‌ها در میان است که "پول هیئت‌ها را بدهید و جهیزیه درست کنید". باید به منتقدان گفت که "کمی انصاف داشته باشید چراکه این کارها مردمی است و همین هیئت‌ها هستند که در جریان حمایت از محرومان و تهیه جهیزیه همواره پیش‌قدم هستند".
*اگر بخواهیم عملکرد هیئت‌های مذهبی را از حیث کمّی و کیفی با دوران پیش از انقلاب مورد بررسی قرار دهیم به‌نظر شما هیئت‌های معاصر، نمره قابل قبولی دریافت می‌کنند؟
انصافاً نسبت به گذشته پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته‌ایم و روز به روز بهتر هم می‌شویم. شما اگر هیئت‌ها را با چهار یا پنج سال گذشته بسنجید، خواهید دید که پیشرفت خوبی داشته‌‌اند. حتی برخی از این هیئت‌ها که به شورخوانی معروف هستند، تا چند سال گذشته واعظ نداشتند امّا امروز سخنران و منبری دعوت می‌کنند و از فیض منبر بهره‌ می‌برند.
مداحان بیش از دیگران احتیاج به موعظه دارند
* با این باور شما، آیا می‌توان امید داشت که از مداحان نسل جوان، کسانی همچون مرحوم علامه، حاج علی آهی و غیره ساخت؟
باید خوش‌بین باشیم. راهش این است که جوانان و نسل امروز مداحان، وقتی به شهرت می‌رسند، یادشان باشد که باید همواره موعظه بشوند. پیامبر(ص) با آن عظمت به جبرئیل امین می‌فرمود "عِظنی؛ من را موعظه کن". جبرئیل مقامش از پیامبر(ص) پایین‌تر است. جبرئیل وقتی به معراج می‌رود، می‌گوید که "من دیگر نمی‌توانم بیایم"، امّا پیامبر(ص) می‌گوید، عظنی، یعنی در هر موقعیت اجتماعی و جایگاهی که هستی، گاهی بشین و حرف گوش بده. گاهی در شنیدن اثری است که در سخن‌گفتن نیست. آنهایی که به شهرت می‌رسند و در انظار عمومی مطرح می‌شوند باید بدانند بیشتر از گذشته، احتیاج به موعظه دارند، برای آنکه خودشان را بسازند و از کید شیاطین در امان بمانند.
رهبر بزرگوار انقلاب تأکید دارند که مجالس روضه، خالی از موعظه نباشد؛ حالا این موعظه، گاهی به‌عنوان شعر خوب و مؤثر است و گاهی از طریق حدیث مستند و صحیح بیان می‌شود. هر کسی هم نمی‌تواند حدیث بخواند، علم حدیث‌شناسی می‌خواهد. فرض کنید مداح ما در حضور رهبر انقلاب روضه‌خوانی کند، اگر نتواند حدیث صحیح بخواند مورد عتاب قرار خواهد گرفت.
* انتقادی که گاهی متوجه مداحان می‌شود، این است که برخی از آنان درباره برخی مسائل اجتماعی، سیاسی و غیره اظهارنظر می‌کنند. آیا حد و مرزی برای ورود آنها به موضوعات و مسائل مختلف وجود دارد؟
اولاً باید بدانیم که برخی از هیئت‌های مذهبی، مخاطبانی دارند که حتی آیات عظام و علما نیز ندارند. من چند هفته برای مداحان سازمان بهشت‌زهرا(ع) جلسات آموزش داشتم؛ به آنها می‌گفتم: شما مستمع و مخاطبانی دارید که مراجع ندارند. خانواده متوفی از خارج و داخل برای دفن عزیزشان به بهشت‌زهرا(ع) می‌آیند، بنابراین اگر مداح یک شعر خوب و به‌جا بخواند گاهی یک تحول بزرگی در دل مستمع به‌وجود می‌آید.

مردم هر حرفی را از هر کسی پذیرش ندارند. حضرت آیت‌الله فلسفی منبر داشت، چند تن از شخصیت‌های برتر حکومت هم در جلسه حضور داشتند، ایشان مطلبی را در انتقاد به حکومت مطرح کرد. وقتی از منبر پایین آمد به او گفتند "آقای فلسفی، یک وقتی محاسن خود را رنگ نکنید چراکه اگر آنها به شما هجمه‌ای وارد نکردند برای این است که شما ریش‌سفید هستید". یک وقتی حرف و سخنی را مداح پیشکسوت و معتمدی می‌زند؛ آن حرف بر دهان ایشان می‌نشیند، یک وقت موعظه‌ای را بزرگترها بیان می‌کنند که بر اساس سن و مقام و جایگاه اجتماعی شاید مورد پسند مردم باشد امّا یک وقتی جوان بی‌تجربه‌ای مطلبی را می‌گوید که حتی اگر حرف و سخن خوبی هم که باشد از ایشان نمی‌پذیرند، نکته‌ این است که باید حد و حدود‌ها را بشناسیم.
* ضریب نفوذ مداحان و هیئت‌های مذهبی خاصه بین طیف مذهبی جامعه زیاد است. با توجه به سلوک برخی مداحان قدیمی در گذشته، به‌نظر شما مداحان امروز کشور باید به چه نکاتی توجه بیشتری داشته باشند؟
اولاً به ما سفارش کرده‌اند، "کُونُوا دُعَاهً لِلنَّاسِ‌ بِغَیْرِ أَلْسِنَتِکُمْ..." مردم را به غیر زبانتان دعوت کنید. مردم رفتارتان را می‌بینند. این رفتار را در سیره امام خمینی(ره) مشاهده می‌کنید. امام وقتی به ایران آمد، تأکید داشت همانند مردم عادی از فرودگاه خارج شود. مداحان باید بدانند زمانی از چشم مردم خارج می‌شوند که از دل آنها خارج شده باشند. کار خوب از هر کسی خوب است امّا از مداحان خوب‌تر است و کار بد از هر کسی بد است و از ما بدتر است. یک کسی در تاریخ است به‌نام "شقرانی" که می‌گویند در زمان پیامبر‌اکرم(ص) او آزاد شد و مردم به او احترام زیادی می‌گزاردند امّا یکی از نوادگان او در دوران امام جعفر صادق(ع) شرب‌خمر می‌کرد. او روزی برای انجام کاری، خدمت امام(ع) آمد و حضرت کارش را انجام داد و سپس خطاب به او فرمود: «ان‌الحسن من کل احد حسنٌ و انّه منک احسن لمکانک منّا، و انّ القبیح من کل احد قبیح و انّه منک اقبح»؛ «اى شقرانى! نیکى از هر شخص نیکو است، ولى از تو که به ما نسبت دارى نیکوتر است، و زشتى از هر کسى زشت است ولى از تو زشت‏‌تر».
انتهای پیام/*
گفت و گو با یدالله بهتاش مداح اهل بیت(ع) گفت و گو با یدالله بهتاش مداح اهل بیت(ع)
گفت و گو با یدالله بهتاش مداح اهل بیت(ع) گفت و گو با یدالله بهتاش مداح اهل بیت(ع)
گفت و گو با یدالله بهتاش مداح اهل بیت(ع) گفت و گو با یدالله بهتاش مداح اهل بیت(ع)
گفت و گو با یدالله بهتاش مداح اهل بیت(ع)
گفت و گو با یدالله بهتاش مداح اهل بیت(ع)
گفت و گو با یدالله بهتاش مداح اهل بیت(ع)


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

پاسخ به ابهامات فرآیند صدور پروانه ساخت

رییس مجلس شورای اسلامی به تهران بازگشت

رؤسای مجالس اتحادیه بین‌المجالس جهانی رفتار آمریکا را تقبیح کردند

رؤسای مجالس اتحادیه بین‌المجالس جهانی رفتار آمریکا را تقبیح کردند

دو ولادت برای امام حسین(ع)/ سیدالشهدا معلم آزادگی تاریخ است

صعود 70 درصدی گیشه سینماها

«ریوش» خراسان رضوی لرزید

ارز دارو تک نرخی شود

دریاچه ارومیه جان گرفت

از شکایت کی‌روش تا درگذشت چند ورزشکار

جزئیات حقوق ومزایای سال98 کارگران

اقامت در چادرهای مسافرتی به آمار گردشگری اضافه شد

پیکر غرق شده معاون اورژانس کشور در رودخانه کجور کشف شد

کشتی ایران سال 98 را طلایی آغاز کرد

کسر دو مرحله‌ای مالیات از درآمد سینماگران

آخرین وضعیت جوی و ترافیکی جاده های کشور

آمادگی دولت برای پرداخت هزینه اجاره‌بها به سیل‌زدگان لرستان

ضرری در پیوستن به توافقنامه پاریس نمی‌کنیم

1200 سیل‌زده توسط بالگردهای ارتش به مناطق امن انتقال داده شدند

برق 770 روستای لرستان وصل شد

مذاکرات پشت پرده برای انتخاب جانشین شفر

حذف ارز4200تومان پیش‌نیاز رونق تولید

اروپا و آمریکا در در اعمال فشار علیه ایران هماهنگ عمل کردند

ژنرال حفتر در اندیشه فتح طرابلس

شمارش معکوس برای راه‌اندازی بازار متشکل ارزی

رویدادهای خبرساز «سیمای 97» در پنج قاب

نوروزِ امروز و تعارضات فرهنگ عمومی در جامعه ایرانی

توسعه صادرات غیرنفتی شاه‌بیت «رونق تولید»

سقوط سنگین وال‌استریت با نگرانی از رشد اقتصاد جهان

جدی‌ترین نشانه رکورد اقتصادی قریب‌الوقوع آمریکا اتفاق افتاد

تداوم قاچاق سوخت در صورت عدم تامین نیاز افغانستان وپاکستان

نظارت بر ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در مناطق سیل‌زده

مسیریاب «ویز» می‌تواند نظم ترافیکی شهر را به هم زند

آتش‌سوزی یک انبار 400 متری در جاده خاوران

ترافیک در هراز و چالوس

خلوت بودن معابر پایتخت خطر تصادفات را بالا می برد

معرفی شگفتی های دنیای علم

تجهیز تاکسی‌های برقی نروژ به فناوری سریع شارژ بی سیم

آیفون 11 شارژ بی سیم ساعت اپل و ایرپاد را ممکن می‌کند

ارتباطات سوادکوه به حالت عادی برگشت

چهره‌های خبرساز آموزش عالی در سالی که گذشت

جمهوری اسلواکی به دانشجویان دکتری بورس تحصیلی می دهد

عیدی یک میلیارد تومانی «ارشاد» برای «سینماگران» به چه کسانی رسید؟

«نخستین انسان» به دنبال چیست؟

شاهد منفعل‌ترین کاراکتر دنیای نمایش در «ایوانف» باشید!

فرهنگ صنعتی شدن را نداریم

2500 نفر گردشگر از شهرستان آبدانان بازدید کردند

دهلران دارای 400 اثر تاریخی وطبیعی است

بوئین زهرا؛ آینه تاریخ و طبیعت

گلایه از غیبت استاندار گلستان در سیل