آخرین مطالب

بهار سربیشه با شکوفه های انقلاب/ رویش دستاوردهایی سبز در روستاها استانها

بهار سربیشه با شکوفه های انقلاب/ رویش دستاوردهایی سبز در روستاها

  بزرگنمایی:

تبسم مهر - خراسان جنوبی با داشتن یازده شهرستان یکی از وسیع ترین استان های کشور بوده که طی چهل سال انقلاب اسلامی تغییرات زیادی به خود دیده است. سربیشه به عنوان نقطه ای مرزی در این استان، نسبت به سالیان گذشته جامه ای از جنس پیشرفت و آبادانی به تن کرده است. جریان زندگی در محورهای اصلی و راه های روستایی سربیشه، افزایش حجم تردد ها را به دنبال داشته و مسیرهای مواصلاتی را به بسترهای ایمن برای رفت و آمد رانندگان تبدیل کرده است.

فعالیت بازارچه ماهیرود در سربیشه هم بستر خوبی برای تجارت به وجود آورده است. واکاوی این پیشرفت ها ریشه در درخت تنومند انقلاب داشته که فعالان اقتصادی را به استفاده از میوه های شیرینش مهمان کرده است. توجه انقلاب به مباحث آموزشی، احداث و نوسازی مدارس در نقاط شهری و روستایی سربیشه هم باعث شده تا کودکان به جای نشستن بر کلاس های خشتی و گلی، بهترین امکانات اموزشی را در اختیار بگیرند.  

آبرسانی به روستاها به عنوان مهم ترین مسئله شرق کشور از دیگر تحفه های چهل ساله انقلاب بوده که عطش روستاهای شهرستان سربیشه را مهار کرده است. پادرمیانی انقلاب برای توسعه بیمارستان ها و تجهیزات و امکانات درمانی سربیشه هم زخم کمبود مراکز درمانی این شهرستان را درمان شده و درد انتظار برای درمان را از آلام مردمانش برداشته است.

ساعتی را با «فرماندار سربیشه» به گفت و گو می نشینیم تا از پیشرفت های چهل ساله انقلاب در شهرستان سربیشه گزارشی داشته باشد به این امید که چشم بدخواهان نظام جمهوری اسلامی بیش از پیش کور شود.

انقلابی در گازرسانی

فرماندار سربیشه در گفت‌وگو با  تبسم مهر بابیان اینکه در قبل انقلاب هیچ نقطه شهری و روستایی پروژه گازرسانی نداشتیم، افزود: امروز 100 درصد نقاط شهری  و 20 درصد روستاها از این نعمت برخوردار هستند.

 

محمدجواد فلاحی ادامه داد: با اتمام پروژه‌هایی که در بخش درح و مرکزی در حال احداث است، سطح بهره‌مندی در حوزه روستایی به 90 درصد خواهد رسید.

وی با اشاره به وضعیت راه‌های سربیشه در قبل از انقلاب و پیشرفت های چهل ساله بیان کرد: از مجموع دو هزار و 200 کیلومتر راه اصلی و روستایی و فرعی سربیشه، قبل انقلاب 20 کیلومتر راه آسفالته داشتیم.

فلاحی با بیان اینکه این میزان امروزه به هزار و 200 کیلومتر راه آسفالته افزایش‌یافته است، اظهار کرد: همچنین قبلاً هیچ محور دو بانده نداشتیم اما امروز بخش‌هایی از مسیر ارتباطی بیرجند - سربیشه بخش‌هایی دو بانده  شده و بخش‌هایی در حال اقدام است.

سربیشه، بزرگترین تولید کننده مواد نسوز در کشور

فرماندار سربیشه با اشاره به دستاوردهای انقلاب در حوزه جهاد کشاورزی این شهرستان بیان کرد: در حال حاضر به‌عنوان اولین تولیدکننده گل محمدی، دومین تولیدکننده عناب در استان و کشور، اولین تولیدکننده تخم‌مرغ در استان و سومین تولیدکننده گوشت سفید در استان هستیم.

وی ادامه داد: همچنین بیش از سه هزار هکتار آبیاری نوین اجرایی  شده و امید است بهره‌مندی بیشتری از این بخش داشته باشیم.

فلاحی بابیان اینکه شهرستان سربیشه قطب سوم معدنی در استان است، افزود: در حال حاضر هزار نفر در حوزه معادن در حال فعالیت هستند.

وی بابیان اینکه سربیشه بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد نسوز در کشور است، افزود: بیش از 50 درصد از نیاز کشور به مواد نسوز در کارخانه منیزیم سربیشه تولید می‌شود.

ماهیرود مهم ترین پتانسیل سربیشه

فلاحی مرز ماهیرود را ظرفیت و پتانسیلی بزرگ در سربیشه دانست و افزود: در حال حاضر سه هزار نفر به‌صورت مستقیم در مرز مشغول به‌کار هستند.

فرماندار سربیشه ادامه داد: از این تعداد هزار و 500 نفر مربوط به ایران و هزار و 500 نفر مربوط به برادران کشور همسایه هستند.

وی اظهار کرد: همچنین 50 درصد صادرات جمهوری اسلامی ایران به افغانستان از مرز ماهیرود انجام می‌شود.

فلاحی با اشاره به اقدامات انجام‌شده طی چهل ساله عمر انقلاب در حوزه آب‌رسانی و برق‌رسانی بیان کرد: بیش از 99 درصد مردم شهری و روستایی از این نعمت برخوردار هستند.

وی بابیان اینکه در قبل انقلاب هیچ شبکه آبرسانی و لوله‌گذاری در شهرستان نداشتیم، اظهار کرد: امروزه اکثر روستاها از نعمت آب‌رسانی برخوردار هستند.

فلاحی با اشاره به اجرای طرح هادی روستایی بیان کرد: این طرح در 129 روستای بالای 20 خانوار و 27 روستای زیر 20 خانوار اجراشده است.

وی بیان کرد: از سال 94 تا 96 قریب به هزار و 947 تن قیر رایگان به شهرستان سربیشه اختصاص‌یافته که توانسته‌ایم 108 هزار و 832 مترمربع آسفالت کنیم.

زخم هایی که با دستاوردهای درمانی مرهم شد

فرماندار سربیشه با اشاره به دیگر اقدامات چهل ساله انقلاب در سربیشه بیان کرد: 142 واحد مسکونی برای اقشار کم‌درآمد ساخته و واگذارشده و 69 واحد در دست اقدام است.

وی با بیان اینکه قبل از انقلاب پزشک‌هایی از هندوستان  در شهرستان سربیشه طبابت می‌کردند، گفت: امروز نیروی کادر بهداشت درمان دو سه نفره به 280 نفر در شهرستان رسیده است.

وی راه‌اندازی بانک خون و بخش دیالیز در بیمارستان علی ابن ابیطالب سربیشه را از دیگر اقدامات مطلوب نظام در سربیشه عنوان کرد.

فلاحی از راه‌اندازی شورای خیرین سلامت خبر داد و افزود: این شورا از زمان تأسیس تاکنون  بیش 30 میلیارد ریال به حوزه بهداشت و درمان کمک کرده است.

وی بابیان اینکه درزمینه آموزش و پرورش اقدامات مطلوبی داشته‌ایم، افزود: امروز مدرسه‌ای در شهرستان وجود ندارد که از بخاری چکه‌ای نفتی استفاده کند.

بهره برداری از 110 پروژه شهری و روستایی

فلاحی با اشاره به پروژه‌های دهه فجر بیان کرد: 110 پروژه در این شهرستان افتتاح، بهره‌برداری و سه پروژه کلنگ زنی خواهد شد.

وی بابیان اینکه 87 پروژه در نقاط روستایی  و 26 طرح در نقاط شهری قرار دارد، اظهار کرد: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها برای 454 نفر اشتغال پایدار ایجاد می‌شود.

فرماندار سربیشه ادامه داد: همچنین دو هزار و 474 خانوار از افتتاح این پروژه‌ها بهره‌مند می‌شوند.

آنچه مسلم است تغییرات شرایط داخلی و خارجی شهرها و استان‌های ایران در دوران قبل و بعد از انقلاب، عظمت دستاوردهای انقلاب الهی و خدمات ارزشمند جمهوری اسلامی را بیانگر بوده که همواره باید شکر گذار این نعمت چهل ساله باشیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

پاسخ به ابهامات فرآیند صدور پروانه ساخت

رییس مجلس شورای اسلامی به تهران بازگشت

رؤسای مجالس اتحادیه بین‌المجالس جهانی رفتار آمریکا را تقبیح کردند

رؤسای مجالس اتحادیه بین‌المجالس جهانی رفتار آمریکا را تقبیح کردند

دو ولادت برای امام حسین(ع)/ سیدالشهدا معلم آزادگی تاریخ است

صعود 70 درصدی گیشه سینماها

«ریوش» خراسان رضوی لرزید

ارز دارو تک نرخی شود

دریاچه ارومیه جان گرفت

از شکایت کی‌روش تا درگذشت چند ورزشکار

جزئیات حقوق ومزایای سال98 کارگران

اقامت در چادرهای مسافرتی به آمار گردشگری اضافه شد

پیکر غرق شده معاون اورژانس کشور در رودخانه کجور کشف شد

کشتی ایران سال 98 را طلایی آغاز کرد

کسر دو مرحله‌ای مالیات از درآمد سینماگران

آخرین وضعیت جوی و ترافیکی جاده های کشور

آمادگی دولت برای پرداخت هزینه اجاره‌بها به سیل‌زدگان لرستان

ضرری در پیوستن به توافقنامه پاریس نمی‌کنیم

1200 سیل‌زده توسط بالگردهای ارتش به مناطق امن انتقال داده شدند

برق 770 روستای لرستان وصل شد

مذاکرات پشت پرده برای انتخاب جانشین شفر

حذف ارز4200تومان پیش‌نیاز رونق تولید

اروپا و آمریکا در در اعمال فشار علیه ایران هماهنگ عمل کردند

ژنرال حفتر در اندیشه فتح طرابلس

شمارش معکوس برای راه‌اندازی بازار متشکل ارزی

رویدادهای خبرساز «سیمای 97» در پنج قاب

نوروزِ امروز و تعارضات فرهنگ عمومی در جامعه ایرانی

توسعه صادرات غیرنفتی شاه‌بیت «رونق تولید»

سقوط سنگین وال‌استریت با نگرانی از رشد اقتصاد جهان

جدی‌ترین نشانه رکورد اقتصادی قریب‌الوقوع آمریکا اتفاق افتاد

تداوم قاچاق سوخت در صورت عدم تامین نیاز افغانستان وپاکستان

نظارت بر ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در مناطق سیل‌زده

مسیریاب «ویز» می‌تواند نظم ترافیکی شهر را به هم زند

آتش‌سوزی یک انبار 400 متری در جاده خاوران

ترافیک در هراز و چالوس

خلوت بودن معابر پایتخت خطر تصادفات را بالا می برد

معرفی شگفتی های دنیای علم

تجهیز تاکسی‌های برقی نروژ به فناوری سریع شارژ بی سیم

آیفون 11 شارژ بی سیم ساعت اپل و ایرپاد را ممکن می‌کند

ارتباطات سوادکوه به حالت عادی برگشت

چهره‌های خبرساز آموزش عالی در سالی که گذشت

جمهوری اسلواکی به دانشجویان دکتری بورس تحصیلی می دهد

عیدی یک میلیارد تومانی «ارشاد» برای «سینماگران» به چه کسانی رسید؟

«نخستین انسان» به دنبال چیست؟

شاهد منفعل‌ترین کاراکتر دنیای نمایش در «ایوانف» باشید!

فرهنگ صنعتی شدن را نداریم

2500 نفر گردشگر از شهرستان آبدانان بازدید کردند

دهلران دارای 400 اثر تاریخی وطبیعی است

بوئین زهرا؛ آینه تاریخ و طبیعت

گلایه از غیبت استاندار گلستان در سیل